7 Adımda Oto İç Temizliği Nasıl Yapılır

Oto iç temizliği sağlık açısından önemli olduğu gibi görsel açıdan da aracınızı daha severek kullanmanızı sağlayarak keyifli yolculuklar yapmanızı sağlaması bakımından oldukça önemlidir.

Hepimiz en az ayda bir kez aracımıza iç-dış temizlik yapar veya yaptırırız. Peki temizlik için kullanılan kimyasal ürünlerin sağlığımıza ve aracımıza zararlı olup olmadığını biliyor muyuz? Kullanılan kimyasalların salgıladığı kokuları kendimiz ve çocuklarımızın saatlerce araç içinde soluduğumuzu düşünürsek oto iç temizliğinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı ürünümüz sağlığa zararlı olmayıp hijyenik bir temizlik sağlar ve inatçı lekeleri kolayca çıkarır.

Netfer Tümoto oto koltuk detay temizliği
Netfer Tümoto detay temizleyici ile hijyenik ve kolay koltuk temizliği mümkündür.

Araçların daha uzun yıllar boyunca daha sağlıklı şartlarda kullanılabilmesi için düzenli oto iç temizliği aksatılmamalıdır.

Detaylı oto iç temizliği aşamalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

1. Koltukların Temizliği: Her ne kadar düzenli olarak temizlense de, zamanla oluşan ve bir türlü çıkmayan lekeler gözünüze batar. Kahve lekesi, su lekesi, ter lekesi, çamur lekesi, çay lekesi, yağ lekesi, kusmuk lekesi, nikotin lekesi ve sigara kokusu, sinmiş kokular gibi inatçı kir ve lekelere ek olarak gözle görülmeyen bakteri, mikrop ve virüslerin arındırılması için uygun PH seviyesinde profesyonel ürünlerin kullanılması gerekir. Koltukları deri veya kumaş olması ihtiyacı ve uygulama yöntemini çok değiştirmez. Deri koltuklar için ayrıca deri bakım losyonu uygulanabilir. Uygulama yapılırken doğru mikrofiber bez kullanımı çok önemlidir. Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı tüm bu ihtiyaçlara cevap verir. Buharlı ve vakumlu uygulamalar daha etkin sonuç verecektir.

2. Tavan Temizliği: Zamanla sararan tavan bölgesi, güneşlikler, tutma kolları, kapı direkleri ve emniyet kemerleri en az yılda bir kez temizlenmelidir. Sigara dumanı ve toz gibi dış etkenler sararmayı hızlandırır. Tavana Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı sıkıp, uygun bir mikrofiber havlu bez ile silip tavandaki iz ve kirlerden kurtulabilir, bir anda eski beyazlığına kavuştuğunu görebilirsiniz.

3. Taban Halısı Temizliği: Aracın en kirli yerleri taban halısı ve paspaslardır. Paspaslar çıkarıldıktan sonra elektrikli süpürge ile taban halısının vakumlanması çoğu zaman yeterli değildir. Taban halılarının Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı sıkılarak silinmesi bu bölgedeki çıkmayan kirleri temizleyecek, mikrop ve bakterilerden arındıracaktır.

4. Kapı içi Döşemelerin Temizliği: Kapı içi döşemeleri, kol tutacağı, cam kumanda düğmeleri ve özel cepler fazla temas edilen bölgeler olduğu için elimizdeki kirlerin ve terin etkisiyle çok hızlı kirlenir. Ayrıca bu bölgelerde yoğun bakteri birikimi oluşur. Bezin ulaşamadığı yerlerde özel fırça kullanılarak detaylı temizlik sağlanabilir. Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı ürünümüzü kapı içi döşemelerinizin temizliğinde de kullanabilirsiniz.

5. Bagaj Temizliği: Bagaj bölgesi bir şey dökülmedikçe genelde temiz göründüğü için temizliği ihmal edilen bir bölgedir. Ancak bu bölge de en az taban halısı kadar bakteri barındırır. Bagaja dökülen yağ, balık suyu, et suyu, kan, yiyecek suları gibi sıvılar vaktinde temizlenmezse bagaj halısının altına işler, sonrasında nem ve bakteri üretir. Kurtulması zor kokulara neden olabilir. Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı ile bagaj bölgesi temizliğini yapabilir, oluşan kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Limon esanslı ferahlatıcı bir kokuya sahiptir.

6. Torpido Temizliği ve Patlatma: Torpido bölgesi yaz aylarında en fazla güneş ışınlarına ve ısıya maruz kalan bölgesidir. Torpido bölgesinin sadece temizlenmesi yeterli değildir. Torpido ve plastik aksamın Netfer Toroto – Torpido Bakım Losyonu gibi en kaliteli torpido sütü ile bakımının yapılması gereklidir. Piyasada torpido sütü, göğüs bakım sütü olarak da adlandırılan bu ürünlerin bazıları parlak sonuç verirken bazıları mat özelliğe sahiptir. Torpido bakım losyonunun parlak veya mat olması kişisel tercih olmakla birlikte genelde yeni model araçlarda mat versiyon ürünler kullanılır. Unutmayalım ki uygulamadaki asıl amaç torpidoyu çatlamalara ve kurumalara karşı uzun yıllar koruyabilmektir. Uygulama esnasında elektronik bölgeler koruma altına alınmalı, bu kritik bölgelere sıvı temasından kaçınılmalıdır.

7. Çocuk Koltuğu Temizliği: Çocuklu aileler için yine temizliği ihmal edilen hayati önem taşıyan uzun yıllar aracımızın sabit bir parçası haline gelen çocuk koltukları… Mutlaka ve mutlaka yerinden çıkarılarak araç dışında temizlenmesi gerekir. Bu sayede hem daha rahat çalışabilirsiniz hem de çocuk koltuğunun alt kısmını da detaylı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Çocuk koltuklarınızda temizliğinde de gönül rahatlığıyla Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı ürünümüzü kullanabilirsiniz.

Netfer Toroto torpido sütü
Otomobilin deri, bakalit gibi torpido yüzeylerinin Netfer Toroto torpido sütü gibi zararlı kimyasal içermeyen bakım losyonları ile temizlenmesi ve parlatılması gereklidir.

Netfer Tümoto birçok rakibinin aksine kostiksiz olup asit içermediği için cilde teması veya solunması halinde zararı yoktur. Bazı amatör kullanıcılar muadil ürünleri; koltuk temizleme ilacı, koltuk leke çıkarma spreyi, tavan temizleyici ilaç olarak da adlandırır. Araç temizliğinde kesinlikle ama kesinlikle deterjan, traş köpüğü, bira, cif gibi ürünler kullanılmamalıdır.

Oto iç temizliği rutin temizliklerde sıradan bir işlem gibi görülmesine rağmen, sıra dışı lekeler olduğunda profesyonel malzeme kullanımı gerektirir. Yanlış ve kalitesiz malzeme kullanılması halinde aracınızda kalıcı hasarlara yol açar.

Rakiplerimizin fiyat / performans oranlarına saygı duyuyoruz ancak %100 yerli sermaye ve yerli üretim olan Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı ürünüyle oldukça iddialıyız ve Netfer Kimya Ltd. Şti. olarak sürekli Ar-Ge faaliyetimizle günden güne mevcut ürünlerimizin performanslarını yükseltiyoruz ve ürün çeşitlerimizi zenginleştiriyoruz.

Netfer Tümoto 750 ml fısfıs sprey şişelerde değerli kullanıcılarımızın kullanımına sunuyoruz.

Oto bakım malzemeleri satış noktalarına ve akaryakıt istasyonlarına bayilikler vermeye başladık. Siz de bayimiz olup yerli üretim Netfer Tümoto – Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı, Netfer Toroto – Torpido Bakım Losyonu ve diğer oto bakım ürünlerimizin satışı ve pazarlamasına başlayabilirsiniz.

Ayrıca internet perakende mağazalarımız üzerinden tüm ürünlerimizi inceleyebilir, siparişlerinizi oluşturabilirsiniz.

Biliyoruz ki ürettiğimiz kimyasal ürünler usta eller sayesinde gerçek performansını sergileyebilir. Bunu bilerek Hayatı Kolaylaştıran Çözümler üretiyoruz…