Çizik Giderici Pasta Uygulaması

Öncelikle piyasada Netfer Heroto gibi çizik giderici pasta olarak satılan ürünlerin aslında çizikleri doldurarak değil yüzeyi mikron seviyesinde aşındırarak çizikleri giderdiğini bilmekte fayda var.

Cila ve boya koruma ile ilgili Cila Boya Koruma Nedir yazımızı da mutlaka okuyunuz.

Otomobil boyaları genellikle 4 veya 5 katmandan oluşmaktadır. En alttaki metal saç yüzeyin üzerinde sırasıyla; katı boya, astar, son kat renkli boya, boya koruma ve şeffaf vernikli katmanlar bulunmaktadır. Bu sebeple özellikle pasta uygulamalarında, hem iyi sonuç almak hem de boyanın uzun ömürlü olmasını sağlamak için en kaliteli pasta ve kaliteli malzeme tek başına yeterli olmayıp iyi işçilik de gereklidir. Lütfen uygulamalarınızı işinin ehli uzman kişilere yaptırınız ve uygulama öncesinde kullanılacak malzemeyi de sorunuz.

Oto pasta çizik giderme işlemi sonrasında pasta hata ve artıklarının temizlenmesi amacıyla muhakkak cila atıldığı için “pasta cila” ayrılmaz ikili olmuş ve kalıplaşmıştır.

Boya yüzeyine ne kadar az uygulama yapılırsa boyanın ömrü o kadar uzun olur. Netfer Heroto – Likit Çizik Giderici Pasta ürünümüz, uygulamanın sertliğine göre 1500 kum ve üzeri zımpara çiziklerini giderir. Hare giderici özelliğini de barındırdığı için pasta uygulamasından sonra ayrıca hare giderme için uygulamaya gerek olmaz. Böylece hem vakitten hem de maliyetten tasarruf sağlar.

pasta cila seti
Yerli üretim Netfer pasta cila ürünlerini Netfershop.com üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Netfer Heroto’da olduğu gibi, Netfer Paroto – Likit Cila Boya Koruma ürünümüz de hare giderici özelliğini barındırdığı için hare giderme için ayrıca ek uygulama gerektirmez. Netfer Paroto ürünümüz ince cam çiziklerinde ve far temizliğinde de etkilidir.

Çizik giderici pasta uygulaması sonrası temiz yüzeye koruma ve parlatma amaçlı cila boya koruma uygulaması da gereklidir. Cila boya koruma için Netfer Paroto ürününü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Konuyla ilgili Oto Cila Boya Koruma Uygulaması yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Seramik kaplama ve boya koruma uygulamaları öncesinde kil hamuru ile temizlik ve pasta işlemi yapılır.

Kullanılacak pasta cila, pasta polish ve ultimate compound malzemelerinin, yeni teknoloji ürünü otomobillerin boyalarıyla uyumlu olması da önemli bir noktadır. Silikon, teflon ve bal mumu içermemelidir.

Çizik giderici pasta ürünlerinden piyasada yaygın olan, fiyatları değişkenlik gösteren, çoğunluğu yabancı menşeili markaları şu şekilde listeleyebiliriz: Menzerna, Farecla, Koch, Ziebart, Mafra, Meguiars, Würth, 3M, Bayer Teroson, Sonax, Turtle Wax, 3D, Renumax, Heifer, Comrade, Magirus, Karlav, Fix it Pro, Dyo, Çbs, Belco

Çizik giderici pasta uygulaması
Pasta uygulama işlemi boyayı mikron seviyede incelttiği için uzmanlık gerektirir.

En iyi çizik giderici ürünü şudur, en iyi pasta budur demek pek mümkün değildir. Çünkü her markanın farklı model ürünleri farklı ihtiyaçlarda işe yarayabilir. Ayrıca detailing uzmanları ve oto boyacılarının farklı kullanım tarzları ve beklentileri vardır.

Pasta cila nasıl yapılır, pasta cila nedir, pasta cila ne işe yarar, pasta cila faydaları nelerdir, pasta cila zararları nelerdir sorularına farklı sektör uzmanları farklı cevaplar verecektir. Pasta cila ürünleri ile ilgili yorum, tavsiye ve önerilerini bu uzmanlar daha doğru yapacaktır. Pasta cila ve çizik giderici ürün fiyatları markadan markaya farklılık gösterir. Bazı markalar pasta ve cila ürünlerini ayrı ayrı satışa sunarken, bazıları pasta cila seti olarak da sunabilir. Set ürünler tüketiciye fiyat avantajı sağlayabilir.

Çizik giderici kalem, rötuş boyası gibi uygulamalar pasta işlemi gibi kalıcı sonuç vermeyip, geçici çözüm sunar. Cif ile çizik giderme gibi yanlış uygulamalardan ise kesinlikle kaçınılmalıdır. Ekonomik pastaları ezbere hareket ederek kullanmamak doğru değildir. Küçük ambalajlarda temin edip ihtiyaca cevap verip veremediği test edilmelidir. Özellikle derin çiziklerde elle çizik giderme mümkün olmayıp, polisaj makinesi ile uygulama şarttır.

Çizik giderici pastanın silikon ve dolgu malzemesi içermemesi, çizikleri zımparalayarak aşındırarak yok etmesi çok daha etkilidir.

Piyasada farklı kum zımpara çiziklerini çıkarmak için aynı markanın birden fazla çizik giderici pasta ürün modelleri olabilir. Netfer Heroto Likit Pasta Çizik Giderici ürünümüz 1500 kum ve üzeri çizikleri giderirken, Netfer Heroto-KA Kalın Pasta Çizik Giderici ürünümüz ise 1000 kum ve üzeri çizikleri giderir. Bu rakamlar ürün etiketi üzerinde belirttiğimiz rakamlar olmakla birlikte, mevcut kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirimler Netfer Heroto 1200 kum zımparaya kadar, Netfer Heroto-KA 800 kum zımparaya kadar olan çizikleri rahatlıkla gidermektedir.

Pasta çizik giderme işlemi sonrası son kat cila işlemine geçmeden önce pasta artıklarını ve hareleri gidermek ayrı ara ürün maliyeti ve vakit israfına yol açar. Halbuki Netfer Heroto ve Netfer Heroto-KA ürünleri hare giderici özelliği içeriğinde barındırdığı için direkt olarak cila aşamasına geçilebilir.

pasta cila
Netfer cila boya koruma ve çizik giderici pasta ürünlerini farklı ambalaj seçenekleri ile Netfershop.com üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Piyasaya hakim markalar “heavy cut”, “medium cut”, “ultra finish”, “final finish”, “super finish”, “one step polish” gibi ticari isimlerle ürün modellerini çeşitlendirmişlerdir. Bu kadar farklı model karşısında kafa karışıklığı son derece normaldir. Kaliteli, ekonomik ve seçimi kullanımı basit Netfer ürünleri; Netfer Heroto: Likit Pasta (ince) Çizik Giderici, Netfer Heroto-KA: Kalın Pasta Çizik Giderici, Netfer Paroto: Likit Cila Boya Koruma. Ekstra hare ve hologram giderici, son kat cila veya diğer ara ürünlere para harcamanıza, uygulama için ek efor harcamanıza ve vakit kaybetmenize gerek yoktur.

Pasta çizik giderme işlemi sonrası, cila öncesinde kalan pasta artıklarının temizlenmesi de çok önemlidir. Bu işlemi pamuk ile yapanlar vardır ancak Netfer Mikrofiber Pasta Cila Silme Parlatma Bezi bu ihtiyacınız için en doğru bezdir. Hem uygulamayı daha hızlı yapmanızı sağlar, hem çok ekonomiktir. 40×40 cm boyutlarıyla çok ergonomiktir, ele oturur, rahatça silmenizi sağlar.

Elle pasta çizik giderme işlemi yapılacaksa muhakkak üstüpü veya pasta süngeri kullanılmalıdır. Normal sünger kullanılarak uygulamadan performans beklemek ürüne haksızlık olacaktır. Neticede çizik giderme işleminin mantığı çiziklerin doldurulması değil boyanın mikron seviyesinde zımparalanmasıdır. Pasta çizik giderme uygulaması muhakkak polisaj makinası ile yapılmalıdır. Polisaj makinasının devir sayısı el ile yapabileceğiniz silme hızının onlarca katı daha fazladır. Bu sayede malzeme boya tabakasında oluşan ısı ile çok daha doğru ve eşit dağılımlı olarak zımpara yapmış olur ve sonuç çok daha iyi olur.

Çizik giderici kalem, rötuş boyası gibi çözümler ise kesinlikle pasta çizik giderme işlemi gibi kalıcı çözümler değildir. Rötuş boyası en azından belirli süre hasarlı bölgenin paslanmasını engeller ancak çizik kalemi tamamen görsel olarak kapatır.

Oto pasta çizik giderme işlemi ile boyaya zımpara yapıldığı için mikron seviyesinde de olsa boyayı incelttiği bir gerçektir. Bu sebeple her durumda ilk çare olarak pasta çizik giderme uygulamasına başvurulmamalı, öncesinde alternatif yöntemler araştırılmalı ve denenmelidir.

Pasta uygulaması teknikleri
Doğru pasta uygulaması sonucunda boya artıkları ve çizikler yok edilir, boya yenilenir.

Kılcal çiziklerin giderilmesi için Netfer Heroto-75 İnce Pasta Kılcal Çizik Giderici ürünümüz yeterli olacaktır. Normal çizikler ve ince çizikler için Netfer Heroto Likit Pasta Çizik Giderici ürünümüz uygunken daha kalın çizikler ve derin çizikler için Netfer Heroto-KA Kalın Pasta Çizik Giderici ürünümüz ihtiyacı karşılayacaktır.

Tampon sürtmesi, tampona boya geçmesi, kaportaya diğer aracın boyasının geçmesi gibi durumlarda Netfer Tümoto Çok Amaçlı Temizleyici ve Leke Çıkarıcı ürünümüzü muhakkak denemenizi tavsiye ederiz. Bu konuyla ilgili şu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz: Tampon Sürtme İzi ve Boya Lekesi

Netfer Kimya olarak kaliteli ve ekonomik seramik kaplama ürünümüzü geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir. Tüm geliştirim ve test süreçlerini tamamladığımızda seramik kaplama ürünümüzü de uygun fiyatlarla siz değerli kulanıcılarımızın hizmetine sunacağız.

Metalik boyada çizik giderme, opak boyada çizik giderme, açık renkli arabada çizik giderme, koyu renkli oto çizik giderme, siyah renkli araçta çizik giderme gibi tüm renk ve boya türlerinde Netfer Heroto ve Netfer Heroto-KA ürünlerimiz üstün performans sağlar, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Zımpara ile çizik giderilmez, zımparalama işlemi çizik giderici pasta uygulaması öncesinde yüzeyi hazır hale getirmek için yapılan bir işlemdir. Ayrıca lütfen cif ile çizik giderme, diş macunu ile çizik giderme gibi ilkel yöntemleri deneyerek aracınızı riske atmayınız. 100 gramlık ambalajlarımızın satış fiyatı bir çok diş macunundan daha ucuzdur.

İthal rakiplerimizin fiyat / performans oranlarına saygı duyuyoruz ancak %100 yerli sermaye ve yerli üretim olan Netfer Heroto – Likit Pasta Çizik Giderici ürünüyle oldukça iddialıyız ve Netfer Kimya olarak sürekli Ar-Ge faaliyetimizle günden güne mevcut ürünlerimizin performanslarını yükseltiyoruz ve ürün çeşitlerimizi zenginleştiriyoruz.

Netfer Heroto 100 ml, 500 ml, 1 lt ambalajlarda değerli kullanıcılarımızın kullanımına sunuyoruz.

İnternet perakende mağazamız Netfershop.com ve diğer pazaryeri mağazalarımız üzerinden tüm ürünlerimizi inceleyebilir, siparişlerinizi oluşturabilirsiniz.

Biliyoruz ki ürettiğimiz kimyasal ürünler usta eller sayesinde gerçek performansını sergileyebilir. Bunu bilerek Hayatı Kolaylaştıran Çözümler üretiyoruz…